Cyklotrasa

Cyklotrasa

Cyklotrasa Lučenec – Jelšovec – Kalonda - Ipolytarnóc (štátna hranica). Z 29,8 km dlhej trasy ľahšej náročnosti je 6,3 km stúpanie (o 187 m), 8,7 km klesanie (o 213 m) a 10,3 km je rovina.

Pamiatka

Rímskokatolícky kostol

V blízkosti cintorína sa nachádzajú základy rímskokatolíckeho kostola klasicistického štýlu z roku 1854. Počas 2. svetovej vojny bol zničený nemeckými vojakmi. Z kostola bol zachránený náhrobný kameň – epitaf Györgya Kalondu z roku 1504. Tento náhrobný kameň je z červeného mramoru a je uložený v predsieni terajšieho rímskokatolíckeho kostola postaveného v roku 1949.

Pamiatka

Palócke múzeum v Kalonde

Vo viac ako 100-ročnom dome ľudového bývania sa nachádza palócka čistá izba a verná podoba dobovej kuchyne, prostredníctvom ktorých je vytvorený obraz niekdajšieho dedinského života.Kliknite pre viac informácií

Prírodná zaujímavosť

Močidlá – Mocsolyák

Obec Kalonda v rámci Programu cezhraničnej spolupráce HU-SK 2007-2013 vybudovala park a arborétum so staronovým názvom Močidlá-Mocsolyák. Vo vybudovanom parku je zrekonštruované niekdajšie miesto na namáčanie a spracovanie konope, ako aj prezentácia histórie bývalého vodného mlyna pri Ipli. Arborétum predstavujú rastliny, stromy a kríky, ktoré sú pre územie Poiplia charakteristické.

Prírodná zaujímavosť

Mučínska jaskyňa (vzdialené 7 km)

V októbri 2010 bol obnovený náučný chodník, ktorý vedie k Mučínskej jaskyni a bol vybudovaný ďalší, vďaka ktorému sa návštevníci môžu dostať od jaskyne k náučnému chodníku v Ipolytarnóci (HU). Vznik Mučínskej jaskyne je ojedinelý. Vytvorila sa vyvetraním zvaleného zuhoľnateného stromu, starého 20 miliónov rokov, ktorý bol pokrytý teplým sopečným popolom.

Kúpalisko

Novolandia Rapovce

Novovybudovaný termálny park Novolandia so slanou morskou vodou ponúka návštevníkom kúpanie v niekoľko miliónoch rokov starej reliktnej morskej vode, ktorej teplota v bazéne dosahuje 34 stupňov.

Kliknite pre viac informácií

Pamiatka

Ipolytarnóc (Maďarsko; vzdialené 1,5 km)

Neďaleko hraníc s Maďarskom sa nachádza perla pravekého dedičstva, obdivuhodný park skamenelín. Svetoznáma chránená prírodná rezervácia chráni pamiatky minulosti a praveké poklady pochované vulkanickou katastrofou.

Kliknite pre viac informácií